exit

Już wkrótce

Nowości, promocje i więcej porad !

fb

Dołącz  do nas na Facebook i nie przegap niczego

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najświeższe informacje o promocjach, nowych produktach i artykułach na stronie Derby.

fb
menu

Kolorowe skarpetki

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

Kolorowe skarpetki

Kolorowe skarpetki w ostatnich latach podbiły świat mody męskiej. Potrafią ożywić strój i dodać mu charakteru lepiej niż krawat. Zastanawiasz się, czy są nowym trendem? Czy może mają bogatą przeszłość? Zapraszamy na do lektury :)

Najstarsze zachowane skarpetki są koloru…..

Pomarańczowego. Ich kolor nie powinien zaskakiwać - pochodzą z Egiptu z lat 300-500 n.e., a Egipcjan cechowało zamiłowanie do kolorowej odzieży, przyozdabianej na przykład kamieniami szlachetnymi. Oprócz walorów estetycznych istotna była wygoda. Choć Egipcjanie zazwyczaj poruszali się boso, to gdy podłoże mogło uszkodzić ich stopy zakładali sandały wykonane ze skóry lub papirusu. Prawdopodobnie właśnie do takich sandałów zakładane były skarpetki z obrazka obok.

Inna ciekawa para skarpetek, tym razem wzorowanych, również pochodzi z Egiptu i datowana jest na XII wiek. Choć znaleziono ją w Egipcie, to wyprodukowana została prawdopodobnie w Indiach, gdzie dziewiarstwo w tym okresie było bardziej zaawansowane. Do wykonania zdobienia została prawdopodobnie użyta przędza zafarbowana barwnikiem indygo. Były dziergane od części okrywającej palce w górę. Co ciekawe pięta była dołączana na końcu - co pozwalało na jej wymianę, gdy starła się w trakcie użytkowania.

   

Kolorowe rajtuzy i pończochy

Był czas, kiedy mężczyźni zamiast skarpet nosili… rajtuzy - element garderoby kojarzony dziś głównie z damskimi rajstopami. Były zakładane do krótkich dubletów przez okres średniowiecza do XVII wieku. W XV wieku często były kolorowe - każda nogawka w innym kolorze lub nawet jedna w dwóch (jak na ilustracji poniżej). Później zostały wyparte przez pończochy, co było uwarunkowane pojawieniem się bryczesów - spodni sięgających za kolano. Pończochy często były przyozdabiane srebrnymi lub złotymi nićmi. Były noszone również przez kobiety, jednak te jeszcze przez długi czas ukrywały je pod długimi sukniami.

 

Wszystko zaczęło się od spodni

Choć najstarsze skarpetki długością przypominały te, które nosimy obecnie, to przez średniowiecze i późniejsze epoki na próżno było szukać podobnych. Skarpetki w dzisiejszym tego słowa znaczeniu zaczęły się pojawiać wraz z popularyzacją spodni. Na początku ze względu na niską elastyczność były noszone przez mężczyzn wraz ze specjalnymi podwiązkami do skarpet, które zapobiegały ich zsuwaniu się w ciągu dnia. Kolorowe i wzorzyste skarpetki najpierw nosili mężczyźni i dzieci (zdjęcie poniżej). Kobiety pończochy czasami zastępowały krótkimi białymi skarpetkami.

W latach 50 XX wieku modne były wzorzyste skarpetki takie jakie znamy dzisiaj.U mężczyzn popularne było łączenie wzorów skarpetek ze wzorami na krawacie. Świetne tego przykłady ze starych magazynów znajdziesz pod tym linkiem. Damskie skarpety i pończochy były równie kolorowe, jednak zazwyczaj pozbawione wzorów. Galerię skarpet z lat 50 możesz zobaczyć na stronie: http://www.retrowaste.com/1950s/fashion-in-the-1950s/1950s-socks-slippers-styles-trends-pictures/ .

Szkockie skarpetki w romby

Wzór w romby, tak zwany “Argyle”, stosowany często na skarpetach i swetrach wywodzi się od tartanu klanu Campbel - szkockiej tkaniny z wełny owczej o kraciastym wzorze. Tartany były jednym z wyróżników identyfikujących poszczególne klany. Wykorzystywano je do szycia odzieży, między innymi szkockich spódniczek - kilt.i Wzór “Argyle” przyozdabiał również skarpetki Szkotów pochodzących z regionu Highlands od XVII wieku. W Wielkiej Brytanii i USA wzór stał się modny po pierwszej wojnie światowej.

W pierwszej połowie XX wieku za popularność wzoru “Argyle” odpowiadał książę Windsoru. Odzieży w ten wzór używał do gry w golfa, natomiast na co dzień często nosił go na skarpetkach. kW drugiej połowie XX wieku wzór “Argyle” był utożamiany z Paynem Stewartem - amerykańskim golfistą znanym z zamiłowania do kolorowych ubrań, między innymi skarpetek. Skarpetki w romby popularne są do dzisiaj.

 Źródło: http://www.winstonchurchill.org/resources/in-the-media/interviews/828-the-duke-of-windsor-pay-tribute-on-churchills-90th-birthday Zdjęcie pochodzi ze strony http://chapeaunoirgolf.com/galleries/payne-stewart/3553336 i jest objęte licencją CC BY-SA 3.0.

Kolorowe skarpetki dziś

Dziś kolorowe skarpetki przeżywają swój renesans. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu były powszechnie zakładane do garniturów i na co dzień, to o tym trendzie na wiele lat zrobiło się cicho. Ich założenie w tym okresie mogło zostać uznane za brak gustu lub ekstrawagancję. Obecnie są jednak utożsamiane z wyczuciem stylu i byciem na bieżąco z nowinkami ze świata mody. Podkreślą charakter w każdej sytuacji i stawiają tak zwaną kropkę nad “i”. Jeśli nie wiesz jak je nosić zapraszamy na nasz artykuł na ten temat - http://www.skarpetyderby.pl/kolorowe-skarpety :)

Więcej o historii skarpet

Więcej informacji o pochodzeniu skarpet i o tym jak wyglądały na przestrzeni wieków znajdziesz w naszym artykule: http://www.skarpetyderby.pl/skarpety 

Galerię historycznych skarpetek możesz obejrzeć na stronie brytyjskiego muzeum:  http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/search.aspx?object=20286